Zeytinyağlı yeşil domates yemeği, hem sağlıklı, hem doyurucu, hem de hafif bir yemek olmasıyla birlikte yapımı oldukça kolay bir yemektir. Ekim ayı bitmeden son demlerini yakalayabileceğiniz bu güzel sebzenin sağlığınıza bir çok olumlu etkisi vardır.

Yeşil domatesin faydaları

Sebzelerin çoğunda olduğu gibi, yeşil domates de yüksek düzeyde life sahiptir. Bu lifler, sindirim sisteminin işlevlerini ve bağırsak sağlığını destekler, vücuttaki yağların emilimine yardımcı olur. Yeşil domates, serbest radikallerin etkileriyle savaşan antioksidanları içermesi sebebiyle kanser ile savaşan besinler arasında yer alır.

Bu faydalı sebze, bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olan C vitamini taşır ve vücuttaki alyuvar üretimini hızlandırır.

Zeytinyağlı yeşil domates yemeği, içerdiği havuç, zeytinyağı, yeşil domates, soğan ve sarımsak gibi malzemelerle oldukça faydalı bir yemektir. Ayrıca yapımı kolay olduğu için yoğun tempolu çalışan insanlar için pratik yemeklerden biridir.

Nasıl Yapılır?

İçerdiği Malzemeler

2 adet havuç

5 diş sarımsak

1 adet soğan (yerine 5 adet arpacık soğan da kullanabilirsiniz)

2 adet patates (yerine 5-6 adet bebek patates de kullanabilirsiniz)

100 ml zeytin yağı

4 adet yeşil domates

Tuz

Havuç, patates sarımsak ve soğanları temizleyin. Havuçları sote şeklinde kesip, soğanları uzunlamasına halka şeklinde doğrayın.

İyice yıkanmış sebzeleri zeytin yağında biraz soteleyin. Domatesleri orta incelikte halkalar şekline doğrayıp tencereye yerleştirin. Kalan zeytin yağını tüm sebzelerin üzerine döküp, tüm malzemelerin üçte birine karşılık gelecek kadar sıcak su ilave edip en son tuz ekin. Arzu ederseniz yağlı hazır pişirme kağıdı ile sebzelerin üzerine örtüp, tencerenin kapağını kapatabilir ya da sadece tencerenin kapağını kapatıp pişirmeye devam edebilirsiniz.

Kısık ateş ayarında ocağınızın durumuna göre 20 ile 25 dakika arasında pişmeye bırakın.

Yanında pirinç pilavı ya da kara buğdaylı bulgur pilavı ile servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!