Son zamanlarda oldukça popüler, yaşam kalitenizi artırabilecek ve günlük rutininizi daha iyi hale getirebilecek bir Japon yaşam felsefesi olan Wabi-Sabi felsefesi sağlık, hayat tarzı, dekorasyon ve estetik algıları gibi konularda sizlere yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

Wabi Sabi Nedir?

Wabi-Sabi, Japon kültüründe kusurların kabulü üzerine odaklanmış bir felsefedir. Japonca’da bile tam olarak sözlük anlamı tanımlanamamış olup, kusurlu, kalıcı ve tamamlanmamış bir güzellik denebilir. 16. yüzyılda ortaya çıkan bu kavram, güzellikte kusurların daha estetik olduğunu söyleyip basit bir yaşam tarzını benimsemektedir. 

Temelde Çin’den gelmektedir. Daha sonra Japonların çay seremonilerinde sıklıkla kullanılmış olan Wabi-Sabi ’yi oluşturan Wabi “sade şıklık”, Sabi “kusurlardan haz almak” anlamına gelir. Böylece “kusursuz güzellik” felsefesi oluşur. 

Dekorasyonda Wabi-Sabi tarzı 

Wabi-Sabi; mütevazilik, sadelik ve basitlikten yanadır. Size kusurlu, eksik gelen eşyalarınızı tekrar gözden geçirin. Onların yaşanmışlıklarını ölçün. Size neler anımsatıyorlar? Ne hissettiriyorlar? Örneğin, hafif bir darbe almış olan vazonuz. Onun size hissettirdikleri nelerdi? Ne kadar süredir evinizde? Belki çok sevdiğiniz birinden bir hediye ya da çok beğenerek aldığınız bir obje? Ufak bir kusurunun olması, pürüzsüz ve “mükemmel” kategorisine girmemesi onu artık güzel yapmıyor mu? 

Bir hafta önce almış olduğunuz çiçekler artık yavaş yavaş solmaya başladığı zaman onu çirkin mi yapar ya da doğal hali ile yaşlanması onun ilk günkü tazeliği ve güzelliğini, size hissettirdiği “iyi olma” duygusunu yerle bir mi eder? Satın aldığınız kuru çiçek, sizin yuvanızda bu geçiş sürecini yaşayan çiçekten daha mı güzel ve üstün? 

Yıllardır kullandığınız, çok sevdiğiniz kahve sehpanızda oluşan hafif yanık izi, onu ne kadar çirkin hale getirebilir ki?  

Bu şekilde birkaç soru ile düşüncelerinizi değiştirdikten sonra Wabi-Sabi ’yi sadece dekorasyon tarzınıza değil, yaşamınıza da uygulamanız çok kolay hale gelebilir. Bu sayede eşyalarda, insanlarda ve olaylardaki süreçleri ve doğallıkları kabul edebilirsiniz. Daha az satın almaya, toplamaya ve elinizdekileri değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Geçici olanlara yönelmeyip, bir stil sahibi olabiliriz. Organik ve doğal materyaller kullanmaya başladığınızdan, sağlığınız için iyi bir şeyler yapabilirsiniz. Daha mütevazi ve daha minimal bir hayata sahip olup yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz. 

Okuyabilirsiniz: Wabi Sabi-Kusurlu Mükemmel Bir Hayat İçin Japon Bilgeliği