Yeni neslin vebası, çağımız hastalığı olarak anılan fazla stres, günlük yaşantımızda bizimle hareket eden bir olgudur. Stresin küçük dozlarda olması iyi bir durumu yansıtırken, maruz kaldığımız çevresel ve ekonomik koşullar, bizleri stres ile barışçıl bir yaşamdan uzaklaştırıyor. Strese karşı yiyecekler tüketmek ise, bu stres ile başa çıkmamıza destek olacak en önemli hareketlerden birisidir.

Strese Karşı Yiyecekler: Neler Yemeli?

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme için magnezyum, potasyum, çinko, vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde vücuda almak önemlidir. Strese karşı yiyecekler de yüksek oranda magnezyum, potasyum, omega-3, çinko, B ve E vitaminleri, kalsiyum, C vitamini, antioksidan içeriği bakımından zengindir. Mevsiminde, tutarlı ölçülerde ve doğal yöntemlerle elde edilmiş besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Tahıl gurubu

Tam tahıllarda yüksek oranda magnezyum yer almaktadır. İyi karbonhidratlar, seratonin hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. Ayrıca, lifli yapıları da sebebiyle sindirim süresi uzun olduğu için uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır. Tam buğday, çavdar gibi…

Avokado

Yüksek potasyum ve iyi yağ içeriğine sahip olan avokado, strese karşı yiyecekler arasında yer almaktadır.

Muz

Potasyum kaynağı olarak da bilinen muz, seratonin salgılanması artırmaktadır.

Balık

Yüksek seviyede omega-3 e sahip olan balık, yüksek stres durumunu azaltmakla kalmayıp, kilo vermeye desteğiyle de bilinmektedir.

Yoğurt ve süt

Kalsiyum içeriği yüksek süt ve yoğurt, kaygı ve stres sorunlarıyla baş etmede etken besinlerdendir.

Yaban mersini

Antioksidan içeriği yüksek olan yaban mersini, kaygı seviyesini düşürmektedir. Ayrıca vücuttaki yenilenme sürecine de olumlu etkileri görülmektedir.

Su

Susuz kalmak, ruh hali üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Günde 2-2.5 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir. Bu miktarlar, vücut kitle oranınıza ve yaşam tarzınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Yeşil biber ve turunçgiller

C vitamini de stresi azaltmakta önemli bir role sahip vitaminlerdendir.

Badem, fındık

Magnezyum, çinko, B ve E vitaminleri ile yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir.

Ceviz

Omega-3 yağ asidini alabileceğiniz başka bir strese karşı yiyecekler kategorisinde ceviz bulunmaktadır. Stresi azaltmakla beraber, beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında ceviz, çok önemli bir role sahiptir.

Ayrıca melisa, papatya, yasemin gibi bitki çayları da yoğun geçen günlerde tüketildiğinde stresi, yorgunluk ve uyku problemlerinizi kontrol altına almanızı sağlamaktadır.