Pantone markası, dünya üzerinde tekstil, dekorasyon, moda, ev tekstili, endüstri tasarım, boya, inşaat gibi birçok iş alanda renkler üzerine anlaşılabilirliği ve aynı dilde konuşmayı sağlamak için kurulmuş renk sistemi firmasıdır. Milyonlarca tasarımcı, şirket ve üretici tarafından firmaya ait renk kodları kullanılır. Aynı zamanda CMYKRGB gibi kod numaralarıyla oluşturulan renk kataloğudur. Pantone markasının 15 santimetrelik ince karton tabakalardan oluşan kılavuzları mevcuttur. Kılavuzda yer alan renkler isim ve kodlar ile tanımlanır ve rengin parlaklığı renk numarası ve kodunun arkasında “U” veya “C” harfleri eklenerek belirlenir. C harfi parlaklığı, U harfi ise matlığı ifade eder.

Pantone Yılın Rengi Nedir?

Pantone markası 2000 senesinden beri belirlediği bir rengi “Yılın Rengi” olarak ilan eder.Rengin belirlenmesi, Avrupa’da senede iki kez, farklı ülkelerin renk standartları grup temsilcilerinin bir araya gelmesi ile gerçekleşir. 2018’de görsel düşünmeyi temsil eden Ultra Violet rengi, 2019 için ise doğuştan gelen iyimserlik ve mutluluk arayışıyla Living Coral rengi, yılın rengi olarak seçilmiştir.

Pantone tarafından 2019-2020 sonbahar/kış trendi olarak belirlenen renklerden dekorasyon tarzınızda uygulayabilmeniz için birkaç öneri;

16-1358 Orange Tiger

Turuncunun en canlı tonlarından Orange Tiger, kapalı ve soğuk havaların karanlık rengini ısıtmanız için.

16-0840 Antique Moss

Özellikle geçiş rengi olarak görülen Antique Moss, ev tekstili ürünler ile çarpıcı tarzıyla büyüleyebilir.

17-1450 Summer Fig

Sofistike ve çekimi yüksek Summer Fig, özellikle nört tonların hakim olduğu mekanlara konsollara, ufak ünite, raf veya bir yan sehpa ile canlılık verebilir.

17-1143 Hazel

Sert kahverengi tonu yerine daha yumuşak bir tona hakim Hazel rengini tek bir duvarda cesurca uygulayabilir ya da daha geçici bir seçenek isterseniz ön plana çıkarmak istediğiniz bir obje seçiminde kullanabilirsiniz.

15-1147 Butterscotch

Karamel veya altın sarısı olarak geçen bu renk, şık, asil ve kombini rahat bir pantone rengidir. Birkaç sezondur hakimiyetini sürmekte olup özellikle mermer ve ahşap detaylarla birlikte, genellikle mobilya ve çerçeveler ile karşımıza çıkmakta.

Kaynak 1, 2, 3