Yazın daha sık kullandığımız bahçeler, kış mevsiminin gelmesiyle maalesef ilgi odağımızdan çıkıyor. Havaların soğuması, erken kararması, kendimizi kapalı bir ortamda daha güvende hissedeceğimiz düşüncesiyle yavaş yavaş kaplı ortamları açık ortamlara tercih etmeye başlıyoruz. Fakat bahçelerimizi iklim koşullarına göre düzenleyip, doğadan kopmadan daha keyifli bir mevsim geçirebiliriz. Kış bahçesi dekorasyonu ile doğayı birer yaşam alanına dönüştürebilir, mekanlarımıza dahil edebiliriz.

Bulunduğumuz her yerin bize ilham verebiliyor olması, yaşam kalitemizi artırmamızı sağlar. Gündelik hayatın temposu ve yorgunluğunu evimizde atabilmemiz, ancak daha yaşanabilir ve tazelenebilir evlerle mümkün.

Kış bahçesi oluşturarak hem doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlar hem de evimizin stilini fazla çaba sarf etmeden farklı bir noktaya taşıyabiliriz.

Kış bahçesi yaratmak için tam anlamıyla bir bahçeye ihtiyacımız da yok. Teras, avlu, veranda, balkon hatta küçük bir kapalı balkon bile kendi tarzımızı yansıtabildiğimiz bir kış bahçesi haline getirilebilir.

MOBİLYA SEÇİMİ

Havalar iklim gereğince soğuk olsa da, mobilya tercihinizi ahşaptan yana kullanarak kış bahçenizi sıcak bir ortama dönüştürebilirsiniz. Oturma elemanlarınızı mekanın büyüklüğüne göre koltuk veya sandalye/bank tercih edebilirsiniz. Hareket alanını kısıtlamadığı sürece bir sehpa ya da saklama alanı olarak da kullanabileceğiniz ahşap sandık seçebilirsiniz.

AYDINLATMA

Bir yeri gösteren en önemli unsurlardan birisi olan aydınlatmayı unutmamanız gerekli. Sarkıt lambalar, tekil lambaderler veya daha naturel bir dokunuş istiyorsanız mumlar ve fenerler kış bahçesi dekorasyonu için vazgeçilmez ögelerdendir.

TEKSTİL ÜRÜNLERİ

Ortama hakim dekorasyon stilinize göre rengini belirleyeceğiniz ufak kilimler ya da yolluklar, sıcak tutması için de kullanışlı olacak battaniyeler, çeşit çeşit kırlentler… Çeşitlilikten ya da fazlalıktan çekinmemeniz gereken bölüm tekstil ürünleriyle tarzınızı yansıtabilirsiniz.

BAHÇELERİN OLMAZSA OLMAZI BİTKİLER

Adı üstünde, kış bahçesi. Bitki bakımı hakkında bilginize ya da tercihlerinize göre bitkilerle, onlara uyumlu saksılarla farklı ebatlarda ve türlerde bitki seçebilirsiniz. Hatta taze nane, biberiye, fesleğen de kış bahçenizde yetiştirip mutfağınızda taze olarak kullanabilirsiniz.

Bitki bakımına yeni başladıysanız ya da fazla zamanınız yok ama yine de bitki bakmak istiyorum diyorsanız ilgili içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Sevebilirsiniz: BAKIMI KOLAY BİTKİLER

Kaynak 1, 2, 3, 4