Üçüncü nesil kahve akımı birkaç yıldır oldukça yaygın durumda. Kahvenin farklı demleme yöntemlerinin keşfi daha eskiye dayanmasına rağmen üçüncü nesil kahve dalgası, popüler ve zincir mağazaların artışı ile kahve sever insanları butik kahve mekanlarına yöneltti.

Sadece kahve mekanları ile bu durum sınırlı kalmayıp artık “kendin yap” fikri ile kahve demleme yöntemleri evlerimize girdi. Aeropress, V60, chemex gibi bir çok farklı çeşitte kahve demleme metotları ve aparatlarına erişim kolaylaştı.

Ünlü kahve markaları da çekirdek kahvelerini ve demleme aparatlarını da kahve severler için üretip satışa sundu. Ayrıca pratik öğütücüler ya da yarı profesyonel ve profesyonel kahve öğütme aletleri ile kullanıcılara kahvelerini taze olarak tüketip saklayabilmeleri için seçenek oluşturmuştur.

Espresso bazlı americano, espresso, latte gibi makine kahvelerinin yer aldığı ikinci nesil dalga, yerini üçüncü nesle bırakmış gibi görünüyor.

Peki kahve yanında ne gider?

Kahve yanı eşlikçileri olarak kek ve kurabiye çeşitleri tüketilirken son yıllarda cheesecake olarak biraz daha hafif ve yumuşak bir lezzete sahip tatlı çeşidi tercih edilmeye başladı.

Tatlı devrimi cheesecake ise sadece limonlu ve frambuazlı olarak değil, bir İspanyol icadı olan San Sebastian, kestaneli, orman meyveli, balkabaklı gibi çeşitli meyvelerle ve pişirme teknikleriyle çeşitlendi.

Kendin yap fikri böylece asırlardır olduğu gibi mutfağımıza dönmeye, pişirmekten keyif almaya bizleri tatlı konusunda da yöneltti.

İnternette, sosyal medyada ve dergilerde de tariflerine rahatlıkla ulaşabileceğiniz farklı meyvelerle, malzemelerle, hatta rafine şekersiz, unsuz, raw cheesecakeler kahvenin yanına oldukça uyum sağladı.

Kahve, tatlı ve fotoğraf

Tükettiklerimizi fotoğraflamak, göze hitap eden yiyeceklere olan eğilimimizin bir göstergesidir. Fotoğraftaki uyum ile lezzetteki uyum birbiriyle doğru orantılıdır. Nitelikli kahve sever ve aynı zamanda yemek fotoğrafçısı kimliğine sahip @coffeel.izmir tarafından üçüncü nesil demleme yöntemi ile yaptığı kahvesini, tarifi Onedio şefi @sercancam_ ‘a ait balkabaklı cheesecake ile dekore ettiği çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

Nitelikli kahve sever ve aynı zamanda yemek fotoğrafçısı kimliğine sahip @coffeel.izmir tarafından üçüncü nesil demleme yöntemi ile yaptığı kahvesini, tarifi Onedio şefi @sercancam_ ‘a ait balkabaklı cheesecake ile dekore ettiği çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

Diğer çalışmalar için @coffeel.izmir olarak Instagram hesabına göz atabilirsiniz.