Küresel salgın olarak geçen Covid-19 coronavirüs günlerinde, toplum ve bireysel sağlığımız için evden çıkmıyoruz. Alışverişlerimizi mümkün mertebe zorunlu ihtiyaçlar doğrultusunda yönettiğimiz bu dönemde, evde kalıp, dünyadaki bu krizin önüne hep birlikte geçmek için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle toplum olarak en yatkın olduğumuz ve üretken olduğumuzu hatırlatan çeşitli yemek tariflerini de mutfaklarımızda deniyoruz. Bunlardan birisi de günlük tüketimi fazla olan, temel ihtiyaç kategorisinde yer alan ekmek. Evde ekmek yapımı, yıllardır süre gelen, bizlere annelerimizden kalan bir miras. Dışarı çıkmayı istemediğimiz bu günlerde hem sağlıkla hem de içeriğinde ne olduğunu bilerek gönül rahatlığı ile tüketebilecek ekmekler için aşağıda yer alan tarifi inceleyebilirsiniz.

Elinde malzemesi az olan, şeker içermeyen, maya tüketmek istemeyen, süt alerjisi olan ya da tercihini vegan seçeneklerden yana kullanmak isteyenler için de özel bir tarif.

EVDE EKMEK YAPIMI

MALZEMELER

300 gram un (ekmeklik un, çavdar veya tam buğday unu tercih edebilirsiniz)

2 su bardağı su

1 paket gıdada kullanıma uygun karbonat (ya da kabartma tozu)

1 çorba kaşığı elma sirkesi (karbonatın aktive olması için)

Tuz

Arzu edilirse üzeri için susam, çörek otu veya iç çekirdek

YAPILIŞI

300 gram unu bir kaseye ekliyoruz. Eklenen unun ortasında bir boşluk açıyoruz. 1 paket karbonat ya da kabartma tozunu hamurun ortasına ekliyoruz.

Üzerine, karbonatın aktive olması için 1 çorba kaşığı elma sirkesini ekliyoruz ve bir dakika kadar bekliyoruz.
Ardından azar azar 2 su bardağı suyu ilave ediyoruz. Kek harcından biraz daha yoğun bir kıvama gelene kadar suyu ekleyebilirsiniz. Un çeşidine ve markasına göre harcın kıvamı değişkenlik gösterebileceğinden, istenen kıvam elde edilinceye kadar su ekleyebilirsiniz. Harcı karıştırıp istediğiniz miktarda tuzu ilave ediyoruz.

İstenen forma gelene kadar çırpıyoruz.

İstediğiniz bir fırın kabını biraz yağlayıp harcı kaba aktarıyoruz. (Kelepçeli kalıp kullanmak, ekmeğin daha rahat çıkartılmasını sağlar.)

25 dakika üzerini bir bez ile örtüp bekletiyoruz.

Biz ekmeğin biraz daha bazlama kıvamında olmasını istedik, çok kabarmaması için daha az beklettik.

Üzerine biraz susam ve çörek otu ekledik.

Önceden 10 dakika ısıtılmış fırında 175 derecede 45 dakika pişiriyoruz.

Ekmeğiniz hazır.

Sağlıkla, afiyet olsun!

(Un kalitesi ve çeşidine göre pişme süresi değişkenlik gösterebilir, fırını açmadan kontrol etmenizde fayda var.)