Küresel ısınma, bundan on yıl öncesinde dünyada bu kadar tehlikeleri fark edilmemişken günümüzde mevsimlerin normallerden çıkmasıyla varlığını fazlasıyla hissettirmektedir. Doğaya verilen zararlar ile küresel ısınma probleminin ilerlemesi doğru orantılı olup, çevre dostu ürünler kullanımında farkındalık yaratılması çalışmaları, bir çok marka, kamu ve özel kuruluş tarafından gün geçtikçe önem arz etmektedir.

Evlerimizde çevre dostu ürünler kullanımını alışkanlık haline getirmek, hiç değilse birkaç alışkanlığımızı değiştirebilmek, dünya, günümüz ve gelecek nesiller için yapılacak en güzel eylemlerden.

Çevre Dostu Ürünler ile Çevre Dostu Evler Nasıl Yaratılır?

Doğal malzemeler kullanın. Ev tekstili ürünlerinizi, dekoratif objelerinizi, mobilyalarınızı ahşap, keten, yün, bambu gibi doğal malzemelerden seçmeye çalışın. Uzun ömürlü ve çevre dostu ürünler sizin sağlığınız için de olumlu etkiler yaratır.

Enerji tüketimini önlemek için dimmer kullanabilirsiniz. Elektrik faturanızın daha düşük gelmesini de sağlayabilen dimmer sayesinde karbon izinizi de düşürebilirsiniz.

Evinizin temizliği için yeşil bitkilere yer verin. Sizden sadece güneş ışığı ve bir miktar su isteyen canlılar, havanızı sizin için temizleyecektir. Ayrıca dekoratif açıdan kullanabileceğiniz objelerden olacaklardır.

Dönüştürün. Evinizde bozulmuş eşyaları atmadan önce başka bir hale getirebilme ihtimalinizi her zaman gözden geçirin.

LED ampülleri tercih edin. İlk yatırım maliyeti fazla olarak görülse de uzun vadede enerji tüketimi ve maddi açıdan daha tasarruflu olacaktır.

Doğal güneş ışığından faydalanın. Hepimiz yoğun işlere sahip insanlarız ve evimizde bazen sadece iki üç saat geçirebiliyoruz. Fakat biz evde değilken, günün en güneş ışığı açısından verimli olduğu saatlerde ışıktan yararlanabilmek için evden çıkmadan hiç. değilse birkaç perdenizi açık bırakabilir ve ışığın girmesine imkan sağlayabilirsiniz.

Her yerde gördüğünüz ve duyduğunuz klişe bir cümle: Plastik kullanımını azaltın. Mutfağınızda, banyonuzda, salonunuzda, odalarınızda ne kadar tek kullanımlık plastik ürün kullanıyorsunuz? Plastik tabaklar, bardaklar, pipetler, devamlı satın aldığınız kozmetik ürünlerin kapları? Öncelikle farkında olmadan tükettiğiniz bu ürünleri tespit edip ardından neler yapabileceğinizi araştırın. Örneğin dünyaca ünlü kozmetik markaları, kullandığınız ürünün kabını geri götürdüğünüzde size belirli oranlarda indirim yapmakta.

Ne kadar çok kendinize ve yaşadığınız mekanlara dönüp farkında olursanız, o kadar çevre dostu evler oluşturabilirsiniz.